HARPUŞTA NEDİR?

Harpuşta birbirinden farklı malzemeler kullanılarak elde edilmektedir. Tuğla, metal, mozaik ve beton ve  türü materyaller olabilmektedir. Ayrıca prekast, xps, eps, taş, mermer ve alüminyum tarzı yapı materyallerini de örnek olarak verebiliriz. Su ya da kar gibi dış etkenleri yapılarda görmemek için Harpuşta kullanımı yapılmaktadır. Dekoratif bakımdan da estetik görünüm sunduğu için harpuşta, günümüz koşullarında sıklıkla kullanılan malzemelerden bir tanesidir.

Harpuşta çeşitlerinin yapımında kullanılacak olan materyallerin su geçirmez ve yanmaz olması gerekmektedir. Uygulama esnasında, harpuştanın duvardan biraz fazla geniş olması sağlanmalıdır. Ayrıca suyun duvarın yüzüne akmasını engellemek için her iki yanda da damlalıkların olmasına dikkat etmek gerekir. Bunların yanı sıra, maksimum koruma sağlamak için de alt kısmına membran tarzı ikincil bir su önleyici yapılabilir.

Prekast harpuşta ve alüminyum harpuşta en fazla kullanılan harpuşta çeşitleri arasında yer almaktadır. Strafor harpuşta özel ölçülere göre üretim yapılmaktadır. Strafor harpuşta malzemeleri öteki malzeme seçeneklerine kıyasla fazlası ile avantajlı bir çözümdür. Çatı parapetindeki ölçüler genel olarak küsuratlı olmaktadır. Bu diğer hazır harpuşta profillerinin uygulanması konusunda problemlere neden olabilir.Bir yanıt yazın

× Bilgi Al