Harpuşta Nedir?

Harpuşta duvar ve çatı parapetlerinin üst kısımlarında kullanılan bir malzemedir. Kullanılma amacı yağmur ve kar sularının duvar veya parapetin üzerinde birikmemesini önler, suyun yan taraflardan tahliye olmasını sağlar. Bu sayede suyun ve soğuk havalarda don etkisinin yapıya vereceği zararın önüne geçilir.

Harpuşta Yapmak İçin Kullanılan Malzemeler

Çeşitli malzemeler kullanılarak yapılabilir. Bunlara tuğla,metal, mozaik, beton, prekast, xps, eps, taş, mermer, alüminyum gibi malzemeleri örnek verebiliriz. Su ve kar sularının yapıdan uzaklaştırılması yanı sıra son zamanlarda dekoratif olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. En çok Xps ve Eps köpükten yapılmış imalatlar kullanılır.

Harpuştanın Şekilleri – Eps ve Xps Harpuştanın Kullanımı

Şekil olarak U ve L şeklinde olabilir. Binalarda ısı yalıtımı zorunlu hale geldiğinden parapet duvarlarının da eps, xps veya taşyünü gibi bir malzeme ile kaplanması, yalıtımın bütünlüğü açısından gerekli hale gelmiştir. Parapet yan duvarlarının yalıtımından sonra yalıtım ile duvar arasına yağmur suyu kar suyu girmemesi için parapetin üst kısımları da harpuşta ile kapatılır. Bu sayede hem yalıtımda bütünlük sağlanır hem de dekoratif, güzel bir görüntü oluşur.

Kullanılan malzeme olarak en çok eps veya xps köpüğün seçilmesinin nedeni, malzeme fiyatının diğer malzemelere göre daha uygun olması, bina yalıtım malzemeleri ile uygunluk göstermesi, montaj işçiliğinin daha kolay olmasındandır. Eps ve Xps malzemeden yapılan malzemeler hafif olduğu için montajı yapılacak kısımlara taşınması da daha kolay olacaktır. İstenilen renkte olabilir, istenilen renge boyanabilir.Bir yanıt yazın

× Bilgi Al