Dilatasyon Profili Nedir? Ne işe yarar?

Dilatasyon Profili Nedir?

Günümüzde yapıların inşası için farklı teknik ve yöntemler kullanılmaktadır. Ancak kullanılan yöntem ve tekniklerin tamamının mühendislik bilimi ile desteklenmesi gerekir. Bitişik gibi görünen bağımsız yapıları için de mühendislik bilimi tarafından farklı yöntem ve teknikler geliştirilmiştir. İşte dilatasyon profili, bahsedilen tekniklerde çok önemli bir yere sahiptir.

Birbirinden bağımsız ama bitişik gibi görünen yapıların inşa edilmesi sürecinde, esneme konusuna ayrı bir önem verilir. Yapılar, tamamen bitişik olur ve esneme meydana gelirse, ortaya çıkacak sonucun büyük felaketlere neden olma ihtimalidir. Bahsedilen önemli risk, yapıların arasına belli bir boşluk (esneme payı) bırakılması ile çözülmüştür. Böylece esneme meydana gelse dahi, bağımsız yapılar birbirinden etkilenmeyecektir.

Esneme için bırakılan payların kötü görünümlerinin engellenmesi için dilatasyon profilleri kullanılmaktadır. Yapıların arasındaki boşluklar, tam olarak kapatılır ve böylece güzel bir görüntünün ortaya çıkması sağlanır. Bunun yanında Aks Profil tarafından geliştirilen profiller, ilgili bölgenin dış etkilerden tamamen korunmasında da rol oynar.

 

Dilatasyon boşlukları, yapıların güvenlikleri için bir gerekliliktir. Buna karşın ilgili boşlukların yağmur, kar ve rüzgar gibi doğa olaylarına karşı yapıları savunmasız bıraktığı da bir gerçektir. Zaman içerisinde bu bölgelerde aşınmaların meydana gelmesi durumunda yapılar zayıflayacak ve farklı riskler ortaya çıkacaktır. İşte bu durumun engellenmesi ve ilgili boşlukların dış etkilerden korunması için dilatasyon profilleri kullanılmaktadır.Bir yanıt yazın

× Bilgi Al